2022 FİNANSAL ÖZGÜRLÜK YOLCULUĞUM

Hissekripto Kimdir?

Herkese merhaba. Yazıya başlamadan önce kendimi tanıtmamın iyi olacağını düşündüm. Hissekripto.com olarak hisse senetleri üzerine ve kripto paralar üzerine içerik üreten iki yazarız. Bu yazıda Hissekripto'nun hisse yazarı olarak 2022 yılı borsa portföyüm üzerine genel bir değerlendirme yazısı yazmayı düşündüm. Borsaya başlamama sebep olan bunun gibi yazılar olmuştu. Umarım sizin için de yol gösterici, motive edici bir yazı olur. Hadi başlayalım..


Finansal Özgürlük Yolculuğum

Eylül 2021'de meslek hayatıma başladım ve bu tarihten itibaren yaptığım yatırımlarım ile finansal özgür olmak için epey yol kat ettim. Bunun öncesinde de yaklaşık 5 yıllık bir finansal piyasalar deneyimim mevcut. Bu yolda kendimi geliştirebilmek için birçok eğitim aldım, kitap/blog okudum, video izledim, rapor/sunum inceledim, en önemlisi öğrenciyken ufak paralarla tecrübe kazandım. Edindiğim bilgi ve tecrübeler sayesinde, meslek hayatına başladığım 1 yıldan biraz uzun bir sürede portföyüm 7 haneli seviyelere ulaşabildi. Tabi ki bu süreçte banka kredilerinin ve şansın da bana çokça yardımı oldu.


Toplam Portföy Değeriİlk 100 Bin TL

Eylül 2021'de 10 bin TL birikimle başladığım yolculuk Nisan 2022 tarihinde ilk psikolojik sınır olan 100 bin TL sınırını geçmiş oldu. 100 bini geçtikten sonra tasarruflarımın portföye etkisinin azalmaya başladığı gözle görülür bir hal aldı.

Banka Kredileri

100 bin TL sınırını geçtikten sonra portföyümü büyütmek için banka kredilerine başvurmaya başladım. Yüksek enflasyon düşük faiz politikası kredi kullanmam için cazip koşullar meydana getirdi. Normal şartlarda risk almayı sevmesem de koşulların uygunluğu sebebiyle maaşımın yeterli geldiği ölçüde krediler kullandım ve portföy artışını giderek hızlandırdım. Bir süre sonra kredili de olsa anaparamın artışı kar oranımı da inanılmaz yüksek seviyelere getirdi. Kimi zamanlar bir günde bir aylık maaşım kadar kar/zarar etmeye başladım. Bu psikolojiyi yönetmek ve kredi ile işlem yapmak yönetilmesi zor durumlardır. Gerekli bilgi, tecrübeye sahip olmayan kişilere kesinlikle tavsiye etmem. Fakat sıfırdan başlayan birisi olarak aldığım riskler ve şansın da etkisi olmasa bu kadar çabuk bu seviyelere varmam mümkün olmazdı. Bu da bir gerçek.


İlk 1 Milyon TL

Yılın ikinci yarısı portföyüm genellikle iki haneli kar yüzdelerinde seyretti. Bunun etkisiyle portföy değerim hızla yükselerek hayal bile edemeyeceğim 1 milyon TL seviyesine Aralık ayı içerisinde ulaşmış oldu. Borsa İstanbul'daki bu hızlı yükseliş ve yaklaşan seçim sebebiyle portföyümün bir kısmını borsa dışına çıkarıp riski azaltma kararı aldım.  Ucuz kalmış ABD borsalarında fonlar aracılığıyla bir miktar yatırım yaptım. Bu şekilde orta vadede dolar bazlı getiri elde edebileceğimi düşünüyorum. Buna rağmen büyük oranda Borsa İstanbul'da kalmaya devam ediyorum ve şirketlerime güveniyorum.


Portföy Getirisi


Portföyüm 2022 yılında diğer bütün yatırım araçlarını geride bırakarak %309 kar ile çok iyi bir kapanış yaptı. Bir daha böyle bir yıl kolay kolay gelmeyebilir, bunu da göz önünde bulundurarak bu yılı fazlasıyla iyi değerlendirmiş olduğumu düşünüyorum. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim ve keşke dediğim hiçbir an olmadı. Gelecek yıl çok daha zor olacak fakat yine elimden geleni yapmaya devam edeceğim.


Meslek Hayatım

Çalışmaya başladığım Eylül 2021 tarihinden itibaren sürekli ek mesai ve yoğun çalışma temposu ile gelirimi mümkün olduğu kadar arttırmaya çalıştım. Tasarruf miktarımı elimden geldiğince yüksek tutmaya çalıştım. Fakat bu süreç artık iyice yıpratıcı bir hal almaya başladı. Aralık ayında önüme çıkan bir fırsat sayesinde maaşı biraz daha düşük fakat çok daha rahat edeceğim bir alana geçiş yaptım. Bu kararı vermemde portföyümün verdiği güven fazlasıyla etkili oldu. Zaten paranın işlevi de bu değil miydi? Para için yaşayıp çalışmaktansa, parayı benim için çalıştırmaya başladım. Daha rahat, huzurlu bir hayatı yatırımlarım sayesinde elde ettim. Sıradaki hedefim çalışmak zorunda kalmayacağım finansal özgür bir hayata ulaşmak. Yorumlarınızı bekliyorum..

Pamukkale Turizm