Kripto Varlıklara Karşıt Yatırım İçin Doğru Zamanlar Olabilir Mi? - (İş Birliği) Amerikan Merkez Bankası (FED) dahil olmak üzere birçok ülke merkez bankaları pandemi döneminde evde kalma ile zarar gören ekonomileri toparlamak için faiz indirimlerine, parasal genişlemeye yönelmiş durumdaydı. Aradan geçen zaman ile pandemi hafifledi ve bu genişleme enflasyona dönüşerek zarar veren bir yapıya dönüşmeye başladı. Üstüne eklenen Rusya-Ukrayna savaşı maliyetleri iyice arttırarak enflasyonları daha da yükseltti. Tarım ürünleri fiyatları, enerji maliyetleri görülmedik seviyelere yükseldi.

Sonuç olarak insanlara zarar vermeye başlayan bu yüksek enflasyon durumuna önlem alınmaya karar verildi. Bol para döneminin son dönemlerine gelindi, faiz artırımlarına başlandı. Borsalarda, kripto paralarda düşüşler meydana gelmeye başladı. FED planlarına göre bu sene faiz artırımları devam edecek. Abd borsaları yılbaşından beri yaklaşık %30 düşerek ayı piyasasına girmiş durumda. Bitcoin'indeki düşüş ise yılbaşından beri %40'ları bulmuş durumda. Avrupa borsaları, gelişen ülke borsaları, kripto para borsaları hepsi bu durumdan nasibini almış durumda aşağı seyrediyor.

Merkez bankalarının parasal sıkılaşmaya gitmesiyle riskli varlıkların değer kaybetmesi iyice kendini göstermeye başlamış, piyasalar getiri dalgasının diplerine doğru yön almıştır. Bu durum elbette ki Rusya-Ukrayna savaşının atlatılıp fiyatların normale yaklaşacağı, faiz artırımları ile yükselen enflasyonun dizginleneceği geçici bir süreçtir. Sürecin sonunda dünya her zamanki gibi büyüyen yapısına geri dönecektir. Öyleyse alım yapmak için bugünkü gibi ciddi düşüş dönemleri bizim için neden bir avantaj olmasın?

Piyasalar tarih boyunca her zaman düşüp yükselmiş sürekli dalgalı bir seyir göstermiştir. Yatırım araçlarının fiyatları bir dönem düşer, başka bir dönem yükselir. Yapacağımız yatırımı ne kadar ucuz fiyattan yapabilirsek kar etme potansiyelimiz de o kadar yükselir. Dolayısıyla bu dönemler ucuza alım yapmak için güzel fırsatlar olarak değerlendirilebilecek yerler olabilir. 

FED faiz artırımlarına yıl boyunca devam edeceğini dile getirmiş durumda. Bu nedenle yıl boyunca kripto varlıklar ve diğer bütün riskli piyasalar baskılanmış bir şekilde düşük seyredebilir. Öyleyse bu dönem kripto varlıklara yatırım yaparak ucuzdan maliyetlenmek için bir fırsat olabilir. Bu yatırımlar ilerleyen zamanlarda sizlere çok yüksek getiriler olarak geri dönebilir. 

Kripto varlıklara yatırım yapmak için Binance referans linkimizle kayıt olabilirsiniz.

www.trbinance.com/account/signup?ref=CWVP294H