Wise Nedir? - Detaylı Wise Rehberi - (İş Birliği)

Wise Nedir?

Wise, yurtdışına ödeme yapmak ya da yurtdışından ödeme almak için hizmetler sunan bir şirkettir. 70'den fazla ülkeye ucuz ve hızlı bir şekilde para transferini desteklemektedir. 

Wise'ın tüm ülkelerde desteklediği para birimlerinde hesapları bulunmaktadır. Herhangi bir transfer yapıldığı zaman Wise, komisyon kesintisi aldıktan sonra o parayı bu hesaplar aracılığı ile transfer etmektedir. Daha kolay anlaşılması için rakiplerini söyleyecek olursak Payoneer ve Western Union'dır.

Rakiplerinden Farkı Nedir?

Rakiplerinden farkları oldukça fazladır;

Para transferi işlemleri oldukça hızlı bir şekilde yapılmaktadır. 

Transferdeki kesinti oranları rakiplerine göre en az %30 civarı daha düşüktür.  

Destek ekibi, herhangi bir sorun yaşandığı zaman bu sorunu en hızlı şekilde çözmeye yönelik yardımda bulunmaktadır. En geç 1 gün içinde geri dönüş yapmaktadırlar, Türkçe destek de mevcuttur.  

Transfer edilebilecek para birimleri oldukça fazladır.  

Çok farklı para transfer ağları ile de işlem yapmaya imkan tanımaktadır. Bunlardan bazıları ACH, Wire, IBAN, SWIFT/BIC, FAST, GIRO/MEPS'dir. Bu da çoğu ülkeden para transfer etmekte ya da gelen transferi almakta kolaylık sağlamaktadır.

Wise Ne Zaman Kurulmuştur? 

Wise, 2011 yılında Kristo Kaarmann ve Taavet Hinrikus tarafından kurulmuştur. Talinn ve Londra'da merkezleri bulunmaktadır.

Londra adres bilgileri: 56 Shoreditch High St, Shoreditch, London, United Kingdom

Talinn adres bilgileri: Veerenni 24, 10135 Tallinn, Estonia

Neden Wise Kullanmalıyım?

Hızlı ve ucuz uluslararası para transferi yapmak ve ödeme almak isteyen herkes kullanabilir.

Wise Kimler İçindir?

Wise, bireysel ve iş için iki ayrı hesap sunmaktadır. Bireysel hesap, yurtdışında yaşayan akrabalar, arkadaşlar vb. bireylere para transferi imkanı sunmaktadur. Bu hesabı şirketler ya da freelance işler için kullanmak mümkün değildir. Ticari kazanç için Wise'ın business hesabını kullanmak gerekmektedir. Bu sayede Amazon, Etsy, Ebay, Upwork gibi firmalardan kazanç sağlamak mümkün olmaktadır.

Wise Hangi Para Birimlerini Desteklemektedir?

50 para biriminden fazlasını destekleyen Wise, rakiplerinden bu çeşitlilik ile ayrılmaktadır. Desteklenen para birimlerinin bazıları şunlardır;

GBP

USD

TRY

EUR

CAD

SGD

NZD

MYR

PLN

RON

HUF

Wise Para Transferi İçin Ne Kadar Komisyon Almaktadır?

Wise, yaklaşık 1000 dolarlık bir transfer işlemi için ortalama 4.2 dolarlık bir kesinti uygulamaktadır. Bu kesinti, transferi yapılmak istenen para birimine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin parayı yollayacağınız kişi de Wise platformunu kullanıyorsa bu kesinti 0.40 dolara kadar düşmektedir. 

Diğer para birimlerindeki kesintiler de ortalama şunlardır;

  • 1000 Euro (EUR) : 0.37 Euro
  • 1000 Sterlin (GBP) : 0.32 GBP
  • 1000 Kanada Doları (CAD) : 3.52 CAD

Yukarıda bazı para birimleri örnek olarak verilmiştir. Transferler bunlar ile sınırlı değildir. Çoğu para biriminde transfer yapmak mümkündür. Ancak incelendiği takdirde şu an için en az kesinti ile transfer yapılmak istenirse Euro ya da Sterlin ile bu transferin gerçekleştirilmesi mantıklı bir tercih olacaktır. Buna ek olarak ödemelerde yaygın kullanımdan dolayı dolar transferleri de sıklıkla kullanılmaktadır.

Ayrıca gelen parayı direkt olarak başka bir para birimine çevirip de ülkedeki bankaya çekmek mümkündür. Örneğin 1000 dolar gelen bir ödeme ya da transferin direkt olarak herhangi bir Türk bankasına Türk lirası olarak transfer edilmesi gerekirse Wise üzerinden bu işlem gerçekleştirilip ilgili bankaya para gönderilebilir. Tüm bu işlemler için de ortalama 1000 dolar için 16 dolarlık bir kesinti yapılmaktadır. Dolayısı ile bu yöntem ile Western Union tarzı sadece para transferleri, yurtdışından freelance işler ya da uluslararası şirket ödemeleri gibi işlemleri de gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Transfer İşlemi Ne Kadar Sürede Gerçekleşmektedir?

Transfer işlemleri genellikle 10 dakika içinde gerçekleşmektedir. Wise'a gelen yabancı para birimlerini Türk lirasına çevirip Türk bankalarına yollama işlemlerinin tamamı yaklaşık 5 dakika içinde gerçekleşmektedir. Kullanılan ağlara göre bu süre değişebilmektedir. En geç 1 gün içinde transfer işlemleri gerçekleşmiş olmaktadır.

Komisyon İndirimi Nasıl Kazanabilirim? 

Wise'ın ilk transferler için komisyon indirimi kampanyası bulunmaktadır. Bu sayede zaten ucuz olan kesinti ücretlerinde de indirim imkanı kazanmak mümkün olmaktadır. Bunun için referans linki ile bir kayıt gerçekleştirmek zorunludur. Aşağıdaki bağlantı ile kayıt olunduğu zaman indirimden faydalanmak mümkündür:

Wise Komisyon İndirim Linki İçin Tıklayabilirsiniz