Metaverse Nasıl Çalışır?

Metaverse, birbirine bağlı bir 3D dünyalar ağı oluşturmak için bilim kurgu, ademi merkeziyetçilik ve fütürizmi birleştirir. Bununla birlikte, metaverse aynı zamanda blok zinciri manzarasının en yanlış anlaşılan unsurlarından biridir. Metaverse teknolojisinin nasıl çalıştığını gerçekten anlamak için arkasındaki teknolojiyi anlamak önemlidir. O halde metaverse nasıl çalışır?

Metaverse, insanları çevrimiçi olarak birbirine bağlamak için uzamsal bir yapı oluşturmak için artırılmış gerçekliği (AR) sanal gerçeklik (VR) ile birleştiren bir dizi etkileşimli ve sürükleyici 3B dünyalar, protokoller ve teknolojilerdir. Ayrıca, merkezi olmayan oyun platformlarını, sosyal medyayı, coin ekonomilerini ve sanal arazi satışlarını kolaylaştırmak için blok zincir teknolojisini kullanır. Bazıları meta veriyi “internetin geleceği” olarak tanımlamaktadır. 

Metaverse, hala nispeten yeni bir kavram olsa da teknolojinin en büyük isimlerinden bazıları, metaverse teklifleri oluşturmalarına olanak tanıyan teknolojiler geliştirmek için acele ediyor. Buna Meta (eski adıyla Facebook), Microsoft, Apple ve Google dahildir. Gelecekte, günlük çevrimiçi etkileşimlerden bazıları metaverse içinde olabilir

Ayrıca, oyuncular metaverse'de kendilerini temsil etmek için avatarları kullanabilirler. Avatarları, araziyi ve oyun içi öğeleri blok zincirinde NFT'ler şeklinde saklamak da mümkün olacaktır. Ek olarak, metaverse, işletmeler için sosyal olarak ilgi çekici çalışma alanları ve yeni nesil pazarlama fırsatları yaratabilir. 

Metaverse'e Güç Veren Anahtar Teknoloji

Metaverse, çok sayıda bileşeni birleştirir. Metaverse'ün her öğesi, Web3 alanının diğer alanlarında ve ötesinde bulunur. Ancak, “metverse nasıl çalışır?” sorusunu yanıtlamak için, ona güç veren temel teknolojileri anlamak gerekir. En önemlisi, metaverse platformlarının temeli blok zinciri teknolojisidir.  

Blockchain Teknolojisi Nedir? 

Blok zinciri, merkezi bir otorite olmadan çalışan dijital bir defter veya işlem veritabanıdır. Bir düğüm ağı, her bir blok zinciri ağını korur. Ayrıca, her düğümde aynı işlem defterinin özdeş bir kopyası bulunur. İşlem verilerini merkezi, silolanmış bir sunucuda depolamak yerine, blok zincirler verileri ağ üzerinden dağıtır. Bu nedenle, Bitcoin gibi halka açık blok zincir ağları, tek bir ana noktaya sahip olmadıkları için saldırılara karşı dirençlidir. Bu nedenle, bu onları merkezi olmayan kripto para birimleri için ideal kılar. 

Kripto para birimlerinin yasa dışı faaliyetler için kullanıldığına dair yaygın algıya rağmen, çoğu kripto para biriminin zincir üzerinde izlenmesi kolaydır. Verileri doğrusal olarak depolamak yerine, blok zincirler verileri bloklar halinde depolar. Her blok kapasiteye ulaştığında, önceki her blokla değişmez bir şekilde birbirine bağlanır. Bu, işlemlere tüm ağın işlemlerin meşruluğu üzerinde anlaşmaya varmasına izin veren bir olaylar zaman çizelgesi verir. Ayrıca, genel blok zinciri ağları şeffaftır. Herkes bir blok gezgini kullanarak kripto para birimi işlemlerini görüntüleyebilir. 

Blok zincirleri, eski finansal ekosistemin dışında sansüre dayanıklı değer üretimini kolaylaştırır. İnternet bağlantısı olan herkes, dünyanın hemen her yerinden bir blok zinciri ile etkileşime girebilir. Ayrıca blok zincirler, aracılar olmadan güven oluşturacak şekilde güvenlik ve işlem doğrulaması sağlar. Ayrıca blok zinciri teknolojisi, eski finansal hizmetlere adil ve kapsayıcı bir alternatif sunarak, banka hesabı olmayanları bankaya alma gücüne sahiptir. 

Kripto Madenciliği Nasıl Çalışır? 

Blockchain ağları, aracı kullanmadan işlemleri doğrular. Bunun yerine blok zincirler, katılımcıların her bir işlemin geçerliliği üzerinde anlaşmalarına izin veren bir çerçeve gerektirir. Bunu başarmak için blok zincirler bir “uzlaşma mekanizması” kullanır. Konsensüs mekanizmalarının en belirgin örnekleri iş kanıtı (PoW) ve hisse kanıtıdır (PoS). PoW, Bitcoin ağındaki düğümler tarafından kullanılan fikir birliği mekanizmasıdır. "Maden düğümleri" olarak adlandırılan özel düğümler, "madencilik teçhizatları" olarak oluşturulmuş özel bilgisayarları kullanarak karmaşık bir matematik bulmacasını çözmek için rekabet eder. 

Madencilik düğümleri, bulmacayı tamamlamak için önemli miktarda enerji (iş) harcamak zorundadır. Ancak, bulmacayı çözdüğünü kanıtlayan ilk madenci, bloklarına bir işlem ekleme, blok zincirine ekleme ve ilgili blok ödüllerini kazanma hakkını kazanır. Bitcoin ve diğer çeşitli blok zincirleri söz konusu olduğunda, bu, yeni kripto para birimlerinin dolaşıma girme sürecidir. 

Ayrıca, bu mekanizma, düğümlerin dürüstçe hareket etmesini ve ağı dolandırmaya çalışmamasını sağlayan finansal teşvikler sağlar. Bunun nedeni, herhangi bir kötü aktörün, ağın geneline değil de kendi çıkarlarına göre hareket ettikleri tespit edilirse kazanç ödüllerini kaybedecek olmasıdır. 

Token Ekonomileri 

Herkes metaverse tabanında bir ürün, hizmet veya topluluğa dayalı bir ekonomi oluşturabilir. İçerik oluşturucular ve müzisyenler, hayran katılımını teşvik etmek için kendi simgelerini oluşturabilir. Ayrıca, metaverse, yeni yatırım stratejileri aracılığıyla çeşitli token ekonomilerine katılımı teşvik eden bir dizi merkezi olmayan finans (DeFi) protokolüne sahiptir. 

Ayrıca birkaç metaverse oyun platformu, benimsemeyi ve etkinliği teşvik etmek için token ekonomilerini kullanır. Bu, ödüller kazanmak ve merkezi olmayan yönetişime katılmak için tokenleri paylaştırmayı içerebilir. Ek olarak kripto varlıkları, kullanıcılara ve yaratıcılara değer dağıtan metaverse uygulamaları ve blok zinciri oyun platformları etrafında topluluklar oluşturmaya yardımcı olur.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) 

Merkezi olmayan finans veya DeFi, eski finansal araçlara alternatifler sağlayan izinsiz blok zinciri protokolleri ve uygulamaları ekosistemini ifade eder. DeFi platformları genellikle ödünç alma ve ödünç verme olanaklarına sahiptir. Ayrıca, merkezi olmayan borsalar (DEX'ler), yatırımcıların aracı olmadan kripto para değiştirmesine izin verir.

DeFi'nin bir başka tanımlayıcı özelliği de verim çiftçiliğidir. Verim çiftçiliği, en iyi faiz oranlarını bulmak için protokoller arasında geçiş yapmayı içeren bir yatırım stratejisidir. Birkaç metaverse oyun platformu, oyuncuların "oyunda skine" sahip olmalarını sağlamak için DeFi öğelerine sahiptir; bu, oyna-kazan blok zinciri oyun platformlarında öne çıkan bir özelliktir.

Takas Edilemez Jetonlar (NFT'ler) 

Metaverse'ün çevresel yapısı, her bir meta veri deposu ekosisteminin çeşitli yönleri için doğrulanabilir sahiplik sağlamak için NFT'lere dayanır. ABD doları, Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi değiştirilebilir varlıklar vardır. Örneğin, BTC'de bir kredi alındığında, o krediyi başka bir BTC kullanarak geri ödemek mümkündür.

Ancak, NFT'ler birbirinin yerine kullanılamaz. Bunun yerine, NFT'ler benzersiz veya nadir varlıkların zincir üzerindeki temsilleridir. Metaverse platformlarında, NFT'ler birkaç önemli rol oynar. Örneğin, size özel benzersiz bir görünümünüz veya avatarınız olabilir. Bu öğe veya varlık, bir NFT olarak bir kripto cüzdanında tutulabilir ve çeşitli oyun senaryolarında benzersiz bir tanımlayıcı olarak hizmet edebilir. 

Ayrıca, NFT'ler nadir ve benzersiz oyun içi varlıklar için kullanılır. Buna iksirler, giysiler, aksesuarlar ve karakterler gibi öğeler dahildir. Ayrıca, gayrimenkul ve sanal arazi mülkiyeti, benzersiz arazi parçalarını bölmek için NFT'lere güvenir. Ayrıca NFT'ler, sanatçıların blok zincirinde doğrulanabilir bir sahiplik geçmişine sahip koleksiyonluk, benzersiz parçalar oluşturmasına olanak tanır.