Enflasyonist Ortamda Yatırım YapmakEnflasyon bütün yatırımcıların düşmanıdır. Bir yandan hayatta kalmanın bedeli sürekli yükselirken diğer yandan getiriler düşmektedir. Gıda, sağlık, ulaşım, barınma gibi temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artarken aldığımız maaş reel olarak aynı yükselişi gösterememektedir. Enflasyonist ortamda geçinmek bu kadar zorlaşmışken tasarruf edip yatırım yapmak daha da zor bir hal almaktadır. 

Enflasyon artışı temmuz ayında TÜİK verilerine göre %80'lere ENAG verilerine göre ise %176'ya dayanmış durumda. Oysa ki aldığımız maaş zamları hem geriden gelmekte hem de bu oranlara yaklaşamayacak seviyede gerçekleşmektedir. 

Yüksek enflasyon döneminde tasarruf etmek iyice zor bir hal almaktadır. Peki bu zorlu dönemde tasarruflarımızı arttırıp yatırım yapabilmemizin bir yolu var mıdır? Evet, vardır. Borçlanmak. 

Bulunduğumuz dönemde siyasi idare tarafından faiz karşıtı bir politika izlenmektedir. Bu sebeple de çok yüksek enflasyon oranlarına nazaran düşük faizli banka kredileri verilmektedir. Bu kredilerle yatırım yaparak ekonominin toparlanacağı dönemlerde yüksek miktarda getiriler elde edilebilir. Enflasyon yüksek kalmaya devam ettiği sürece ödeyeceğiniz kredi taksitleri de zamanla eriyecek ve önemsiz bir miktar halini alacaktır.

Yatırımcının; alınacak kredinin taksitinin rahatça ödeyebilecek olması, ödeyemeyeceği veya ödemekte zorlanacağı bir kredi altına girmemesi, işini kaybetme tehlikesi mevcutsa, yerine kolay iş bulunamayacaksa borçlanmaya gitmemesi önerilir. Her yatırımcının riskini ölçüp tartması, kontrollü bir şekilde borçlanması gerektiği unutulmamalıdır. Borçlanma büyük bir risktir, fakat doğru kullanılırsa büyük bir fırsattır.