Metaverse Teknolojisinin Temelleri

İnternet kavramı 1970'lerde ilk kez tanıtıldığında tam olarak ne olduğunu anlatmak çok kolay değildi. Bir yer miydi? Fiziksel bir karşılığı var mıydı? İnsanlar bunu nasıl kullanıyorlardı? Tam olarak neredeydi? vb. sorular sorulmaktaydı. Şu an aynı sorular tekrarlanıyor ancak bu sefer Metaverse için.

Metaverse nedir?

Metaverse, farklı teknolojileri ve sanal alanları kapsayan bir kavramdır. Örneğin video oyunları, kişinin kendi avatarlarına sahip olduğu ve etkileşim kurabileceği, başkalarıyla gerçek zamanlı olarak oynayabileceği, oyunun kendisinde farklı şeyler satın alabileceği ve çok daha fazlasını kullanabileceği bir yol olabilir.

Metaverse'e güç veren temel teknolojiler 

Metaverse'i yönlendiren ana fikir, sanal bir alanda gerçeğe mümkün olduğunca yaklaşmaktır. Bu nedenle şirketler AR (Artırılmış Gerçeklik), VR (Sanal Gerçeklik), Blockchain, Yapay Zeka, 3D yeniden yapılandırma ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi teknolojileri kullanmaktadırlar.

Metaverse ile ilgili birincil endişe, kullanıcının kimliğinin ve verilerinin güvenliğiydi. Blockchain, merkezi olmayan bir işleyiş yolu sağladığı ve bir yönetişim süreci sağladığı için bu sorunu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte daha önce görüldüğü gibi, kullanıcıların dijital varlıkları güvenli bir şekilde satın almasına, transfer etmesine ve sahipliğini talep etmesine yardımcı olabilecek kripto paraları da içermektedir.

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik, kullanıcının sürükleyici ve gerçek bir deneyim yaşaması için donanım sağlar. AR, kullanıcının gerçek dünyasını zenginleştirirken, VR ise tamamen ayrı bir sanal dünya oluşturmaktadır. Bu teknolojilerin her ikisi de geliştirilmektedir ve insanlar insanları duyabilir, hissedebilir ve onlarla etkileşime girebilirler.

Tüm bu teknolojilerden Yapay Zeka, yüz tanıma, hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yapay zeka, karakterlerin (NPC'ler) oluşturulmasında ve ayrıca senaryoların oluşturulmasında önemli bir rol oynayacaktır. Ek olarak, avatar oluşturmak için de kullanılabilir. Yapay zeka, gerçekçi ve doğru avatarlar oluşturmak için 2D ve 3D resimleri taramaktadır.

3B Yeniden Yapılanma, esasen şirketlerin gerçek yaşam alanlarının 3B modellerini oluşturmasına ve kişileri sanal alanlarda gerçekliğe yaklaştırmasına olanak tanıyacaktır.

Nesnelerin İnterneti, fiziksel dünyada sahip olunanları sanal alanlara taşımada kilit bir rol oynayacaktır. Örneğin, IoT'yi metaya entegre etmek, gerçek zamanlı ve gerçek yaşam senaryolarına daha yakın olacak şekilde hava durumuna dayalı olarak belirli meta nesnelerin çalışma şeklini değiştirebilir.

Metaverse projeleri üzerinde çalışan başlıca şirketler

Meta, geçen yıl yalnızca Metaverse için seyahat, iş ve eğlence için kullanılabilecek ürünler üzerinde çalışan bir ekip tahsis edeceğini duyurdu. Metaverse'i bir sonraki büyük teknoloji olarak adlandırdılar.

Google, fiziksel ve sanal dünyalar arasındaki boşlukları kapatmak amacıyla AR ve VR üzerinde çalışmaktadır.

Microsoft, 2022'de Microsoft ekiplerine holografik görüntüler ve avatarlar gibi özelliklere sahip olacak 3D öğeler ekleyeceğini söyledi.