Blok Zinciri (Blockchain) Köprüsü Nedir?

Blok zinciri köprüsü, A noktası ile B noktası arasında varlıkların transferine izin veren bir kod parçasıdır. Ayrıca, birkaç farklı blok zinciri köprüsü mevcuttur. Bununla birlikte herhangi bir protokolde olduğu gibi, bir blok zinciri köprüsü kullanmanın yararları ve riskleri vardır.

Blok Zincir Köprüsünün Tanımı

Yatırımcılar merkezi olmayan finans (DeFi) ortamına girdikçe bir blok zinciri köprüsü kullanma ihtiyacı giderek daha yaygın hale gelmektedir. İnsanların bir kara kütlesinden diğerine geçmesine izin veren fiziksel köprülere benzer şekilde bir blok zinciri köprüsü iki farklı blok zinciri ekosistemini birbirine bağlamaktadır. Ayrıca, bir blok zinciri köprüsünün çalışmasının çeşitli yolları vardır.

Bazen "zincirler arası köprü" olarak da bilinen bir blok zinciri köprüsü, varlıkların ve verilerin iki farklı protokol arasında sorunsuz aktarımına izin verir. Bu, katman-1 ve katman-2 ağları arasında veya iki ayrı blok zinciri ağı arasında olabilir. Her blok zinciri projesinin kendi tanımlayıcı parametreleri vardır ve bu genellikle diğer ağlar arasında birlikte çalışabilirlik eksikliğine neden olur. Bu durum, bir blockchain köprüsünün devreye girdiği yerdir. 

Neden Blockchain Köprüsü Kullanılmalı?

Blockchain endüstrisi, sosyal fayda için birlikte çalışan küresel bir işbirlikçi değerlere sahiptir. Bununla birlikte sık sık ortaya çıkan teknolojik yenilikler ve daha fazla gelişme için muazzam bir kapsam ile endüstri hala yenidir. Ortaya çıkan daha fazla blok zinciri projesi, birlikte çalışabilirliğe odaklansa da endüstri genelinde henüz gerçekten birlikte çalışabilir bir standart yoktur. Bu nedenle izole ortamlarda birçok blok zinciri projesi geliştirilmektedir. Bununla birlikte her blok zinciri ağı, demografiyi hedeflemek için kendi faydalı özelliklerine sahiptir. Bu nedenle çözüm, kullanıcılara ağlar arasında kolaylıkla geçiş yapma özgürlüğü sağlayan bir dizi blok zinciri köprüsüdür.

Artıları

Blockchain köprüsü kullanmanın birkaç avantajı vardır. Öncelikle, bir köprü varlıkların veya bilgilerin zincirler arası veya ağlar arası transferini sağlar. Bu, kullanıcıların yeni blok zinciri ekosistemleriyle etkileşime girebileceği ve keşfedebileceği anlamına gelir. Örneğin köprü, yalnızca Bitcoin'e sahip olan yatırımcıların Ethereum ağındaki uygulamalarla etkileşime girmesine ve bunun tersi olmasına izin verir. Bu nedenle, kullanıcılar farklı blok zinciri ağlarında en iyi uygulamalardan yararlanabilir. 

Ayrıca, bir köprü kullanmak,bir katman-2 ağında ana zincirdeki varlıkları kullanmayı kolaylaştırır. Tipik olarak, 2. katman ağları, ana barındırma zincirlerinden daha hızlı ve daha ucuzdur. Bu nedenle bir blok zinciri köprüsü kullanmak, tüccarların daha düşük işlem ücretlerinden yararlanmasına izin verebilir.

Eksileri 

Web3 endüstrisinin evriminin ilk aşamalarında olmasına benzer şekilde blok zinciri köprülerinin gelişimi de öyledir. Ayrıca blok zinciri geliştirme topluluğu arasında, optimal blok zinciri köprü tasarımının henüz oluşturulmadığı konusunda genel bir fikir birliği vardır. Buna karşılık, bir blok zinciri köprüsü kullanmanın çeşitli riskleri vardır. Riskler, kullanılan köprünün türüne göre değişir.

Pamukkale Turizm