Abd Borsalarına Karşıt Yatırım İçin Doğru Zamanlar Olabilir Mi?

 


Amerikan Merkez Bankası (FED) dahil olmak üzere birçok ülke merkez bankaları pandemi döneminde evde kalma ile zarar gören ekonomileri toparlamak için faiz indirimlerine, parasal genişlemeye yönelmiş durumdaydı. Aradan geçen zaman ile pandemi hafifledi ve bu genişleme enflasyona dönüşerek zarar veren bir yapıya dönüşmeye başladı. Üstüne eklenen Rusya-Ukrayna savaşı maliyetleri iyice arttırarak enflasyonları daha da yükseltti. Tarım ürünleri fiyatları, enerji maliyetleri görülmedik seviyelere yükseldi.

Sonuç olarak insanlara zarar vermeye başlayan bu yüksek enflasyon durumuna önlem alınmaya karar verildi. Bol para döneminin son dönemlerine gelindi, faiz artırımlarına başlandı. Borsalarda, kripto paralarda düşüşler meydana gelmeye başladı. FED planlarına göre bu sene faiz artırımları devam edecek. Abd borsaları ise zirvesinden %20 düşerek ayı piyasasına girmiş durumda. Avrupa borsaları, gelişen ülke borsaları, kripto para borsaları hepsi bu durumdan nasibini almış durumda aşağı seyrediyor.

Merkez bankalarının parasal sıkılaşmaya gitmesiyle riskli varlıkların değer kaybetmesi iyice kendini göstermeye başlamış, piyasalar getiri dalgasının diplerine doğru yön almıştır. Bu durum elbette ki Rusya-Ukrayna savaşının atlatılıp fiyatların normale yaklaşacağı, faiz artırımları ile yükselen enflasyonun dizginleneceği geçici bir süreçtir. Sürecin sonunda dünya her zamanki gibi büyüyen yapısına geri dönecektir. Öyleyse alım yapmak için bugünkü gibi ciddi düşüş dönemleri bizim için neden bir avantaj olmasın?

Piyasalar tarih boyunca her zaman düşüp yükselmiş sürekli dalgalı bir seyir göstermiştir. Hisse senetlerinin fiyatları bir dönem düşer, başka bir dönem yükselir. Alacağımız hisse senedini ne kadar ucuzdan alabilirsek kar etme potansiyelimiz de o kadar yükselir. Dolayısıyla bu dönemler ucuza alım yapmak için güzel fırsatlar olarak değerlendirilebilecek yerler olabilir. 

FED faiz artırımlarına yıl boyunca devam edeceğini dile getirmiş durumda. Bu nedenle yıl boyunca Abd borsaları ve bütün riskli piyasalar baskılanmış bir şekilde düşük seyredebilir. Öyleyse bu dönem Abd borsalarına düzenli alım ile yatırım yaparak dünyanın en büyük şirketlerine ucuzdan maliyetlenmek için bir fırsat olabilir. Bu yatırımlar ilerleyen zamanlarda dolar cinsinden yüksek getiri olarak geri dönebilir. 

Abd borsalarına yatırım yapmak için aracı kurumları kullanabilir veya yurtdışı hisse senedi fonlarına yatırım yapabilirsiniz.

Ayrıca Karşıt Yatırım yazımızı okuyarak karşıt yatırım stratejisi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Pamukkale Turizm