Web3 Yeni İnternet Teknolojisi Midir, Faydaları Nelerdir?

 Web3, yakında Web1 ve Web2 olan öncüllerinin rolünün yerini alacak yeni bir internet teknolojisidir.

Bilindiği gibi, mevcut teknolojik gelişmeler giderek daha fazla ilerlemektedir ve bunlardan biri, internetin yeni üçüncü nesli olarak web3'ün varlığı ile ortaya çıkmıştır. Web3; İçinde web siteleri ve uygulamalar, makine öğrenimi (ML), büyük veri, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) veya Dağıtılmış Defter Ağı Teknolojisi ve benzeri gibi teknoloji aracılığıyla akıllı insanlar gibi bilgileri işleyebilecek bir teknolojidir.

Web3: Önceki Nesillere Göre Avantajları 

Web3 teknolojisi için bilinmesi gereken dört ana özellik vardır. 

Her yerde bulunabilme

Her yerde bulunmanın tanımı, herhangi bir yerde olma kapasitesine sahip olmak veya aynı zamanda herhangi bir yerde olma kapasitesine sahip olmak olarak da ifade edilebilir. 

Web2'nin kendisi aslında her yerde zaten vardır. Örneğin, Facebook kullanıcıları anında bir fotoğraf çekip paylaşabilir, bu daha sonra her yerde olacak tır çünkü kim ve nerede olurlarsa olsunlar sosyal medya platformuna erişimleri olduğu sürece bunlara erişmek mümkün olacaktır.

Ancak Web3, interneti herkes için her yerde ve her zaman erişilebilir hale getirerek bunu bir adım öteye taşımıştır. Bir aşamada internete bağlı cihazlar, Web 2.0'da olduğu gibi artık bilgisayar ve akıllı telefonların merkezinde olmayacaktır. Bunun nedeni, her şey için internet olan Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin çeşitli en yeni akıllı cihazları oluşturacak olmasıdır. 

Semantik Ağ  (Semantik Web)

Semantik, kelimeler arasındaki ilişkilerin incelenmesidir, bu nedenle Semantik Web, bilgisayarların Web'den birçok veriyi analiz etmesine izin veren şeydir.

Berners-Lee'nin anlayışına atıfta bulunarak, veriler içeriği, işlemleri ve insanlar arasındaki ilişkileri içerir.

Yapay zeka  

Makineler tarafından gösterilen zeka olarak tanımlanabilir. Bir anlamda makine, insanların sahip olduğu zekayı simüle edecektir.

Web3 motoru, bir veri koleksiyonu tarafından iletilen anlamları ve duyguları okuyup deşifre edebildiğinden, akıllı bir motor üretecektir. Öte yandan, Web2 aslında aynı yetenekleri sağlasa da, hala insanlar tarafından yönetilmektedir.

Bu durumda, bu yetenek, örneğin yanlı ürün incelemeleri, hileli derecelendirmeler vb. gibi yolsuz davranışlar için fırsatlar yaratmıştır. Örneğin, çevrimiçi bir inceleme platformu olan Trustpilot, tüketicilerin herhangi bir ürünü veya hizmeti incelemesi için bir yol sağlamaktadır.

Bununla birlikte, bir şirket büyük bir grup insanı kolayca toplayabilir ve ürünleri için gerçekten hak etmedikleri olumlu yorumlar yapmaları için onlara ödeme yapabilir. Bu nedenle internet, daha sonra güvenilir veriler sağlayabilmesi için gerçek ile sahteyi nasıl ayırt edeceğini öğrenmek için yapay zeka gerektirir. 

3D Grafikler  

Web3 ayrıca bazı fütüristler tarafından Uzamsal Web olarak kabul edilir. Bunun nedeni, internet dünyasındaki en son teknolojinin, grafik teknolojisinde devrim yaratarak fiziksel ve dijital arasındaki sınırları bulanıklaştırmayı ve üç boyutlu (3D) sanal dünyayı net bir odak haline getirmeyi hedeflemesidir.

Diğer 2D benzerlerinden farklı olarak, 3D grafikler, yalnızca Decentraland gibi fütürist oyun uygulamaları için değil, aynı zamanda emlak, sağlık, e-ticaret vb. sektörler için de kendilerine kullanım alanı bulabilmektedirler.

Web3 Kripto Endüstrisinde Neden Önemlidir?

Web3, kripto endüstrisi için önemlidir, çünkü varlığı ademi merkeziyetçilik yoluyla büyük bir etki oluşturmaktadır. Adem-i merkeziyetçiliğin Web3 konseptinin ana parçalarından biri olacağı göz önüne alındığında kripto ve blok zincirinin eşit derecede önemli bir rol oynayacağı söylenebilir.

Yaklaşan Web3 teknolojisi trendinin, erken kripto kullanım durumlarının çok ötesine geçtiği görülüyor. Zengin etkileşim fırsatları ve küresel olarak mevcut ortakların kapsamı sayesinde bu ağ, bireyler, şirketler veya makineler olsun, daha verimli makine öğrenimi algoritmalarıyla her ölçekteki veriyi kriptografik olarak birbirine bağlayabilir. Web3'ü önceki internet neslinden farklı kılan da budur.

Ayrıca Web3, geleceğin makinelerinin eşler arası ağ alt katmanları aracılığıyla veriler, değerler ve diğer ortaklarla etkileşime girmesini sağlar. Böylece etkileşim için üçüncü şahısların yardımına ihtiyaç kalmayacaktır. 

Web3 Kripto Endüstrisinde Nasıl Çalışır?

Daha önce açıklandığı gibi Web3, web'in gelişiminin bir sonraki aşamadır. Bu, interneti daha akıllı hale getirecek, yani kullanıcılara yardımcı olmak için akıllı programları çalıştırabilen yapay zeka sistemlerinin gücü aracılığıyla bilgiyi insan benzeri zeka ile işleyebilecektir.

Tim Berners-Lee'ye göre Semantik Web'in kendisi, sistemler, insanlar ve ev cihazları ile “otomatik olarak” etkileşime girmeyi amaçlamaktadır, böylece içerik oluşturma ve karar verme süreçleri, insanların ve makinelerin rolünü içerecektir. Bu kesinlikle son derece özelleştirilmiş içeriğin akıllı bir şekilde oluşturulmasını ve doğrudan her bir internet kullanıcısına dağıtılmasını sağlayacaktır.

Ayrıca, Web3 ağının blok zinciri ve kripto teknolojilerinin de kurucu bloğu olan merkezi olmayan bir protokol üzerinden çalışacağı göz önüne alındığında, gelecekte bu üç teknoloji ve diğer alanlar arasında bir toplantı ve güçlü bir simbiyotik ilişki olacağı öngörülmektedir.

Bu teknolojiler aynı zamanda birlikte çalışabilecek, sorunsuz bir şekilde entegre edilecek, akıllı sözleşmeler aracılığıyla otomatikleştirilecek ve Afrika'daki mikro işlemlerden, sensöre dayanıklı P2P veri dosyalarının Filecoin gibi uygulamalarla depolanmasına ve paylaşılmasına, şirketin her davranışını tamamen dönüştürmeye kadar her şeyi güçlendirmek için kullanılacaktır.

Pamukkale Turizm