Oyun Sektörünü Play To Earn Trendi Nasıl Değiştirdi?

Axie Infinity ve Decentraland gibi kripto para projeleri oyun endüstrisinde ve genel olarak iş dünyasında yenilik oluşturdular. Peki play to earn nasıl çalışır? 

Play To Earn Sistemindeki Paranın Kaynağı 

Tüm değer, oyuncuların platformda kazandığı para biriminden gelir. Ancak, her oyun aynı modele sahip değildir ve daha küçük isimlerden bazıları metaverse'ün trendinden de para kazanmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, çoğu oyunda oyun içi satın alımlar ve oyuncudan oyuncuya ticaret için yerel kripto paralar bulunur. Blockchain geliştiricisi James Bachini'ye göre, kripto para birimi kullanıcılarının ve yatırımcılarının değerli bulduğu tokenlerini kullanarak bir başka değer elde edilmektedir.

Örneğin, Axie Infinity oyunu tarafından kullanılan model, oyuna özel NFT'ye (bu durumda Axies) büyük bir ilk yatırım yapan oyunculara dayanmaktadır. Oyuncular daha sonra oynayarak kazandıkları oyun içi dijital varlıklarını, oyun ekonomisine değer katmak için döngüye devam eden diğer oyuncularla ödüllendirilen fiyatlarla takas edebilirler.

Bachini, “Herkes Axie tokenlerini diğer dijital para birimleriyle değiştirmeye karar verirse, o zaman tokenlerin değeri düşecektir” demiştir.

“Oyun başarılı olmaya devam ederse, token istekleri gerçekleşmeye devam edecek ve değer kazanacaktır.”

Bu oyunun sahipleri ve yatırımcıları, dijital varlık sahipliği ana akım kabul görürken, insanların oynamaya ve oyuna para aktarmaya devam edeceğine güveniyorlardır.

2021'de Axies kripto para birimi %18.000 gibi göz alıcı bir kazanç elde ederken, Decentraland'ın mana tokeni %4.000 artmıştır ve bu ikisi geçen yıl kripto alanında genel olarak en iyi performans gösterenler arasına girmişlerdir

Açık kaynaklı AR platformu OVR'nin kurucu ortağı olan Diego Di Tommaso bunu şöyle ifade etmektedir: "Kazanmak için oyna, oyuncular için herhangi bir oyunu karlı hale getirecek sihirli bir buluş değil. Ancak, böyle değer dağıtan bir oyun için emsal oluşturmaktadır.”

Play To Earn Sürdürülebilir Mi?

Belki de bu play to earn sürdürülebilir bir iş modeli olarak görülse de para kazanmanın çekiciliği oyun deneyimini baltalayabileceğinden bu konseptle ilgili bir takım sorunlar vardır.

Diğer şeylerin yanı sıra ana riskleri, oyunun inşa etmeye çalıştığı ekonomiyi büyütmeye devam etme yeteneğidir. Oyunun model kazanmasının sürdürülebilir olmasının tek yolu, yüksek kaliteli oyun kullanıcıları oluşturmaktır. 

Play To Earn Sisteminden Gelir Elde Etmek

Bu tabii ki kolaydır, yani işlem ücretleri aracılığıyla tüm işlemler gerçekleşmektedir. Bu durumda yeni oyunculardan oyun içi para birimi satın almaları için ücret alınacaktır ve bu, oyunun ana gelir akışıdır.

Bu oyunun en ilginç kısmı, orijinal token fiyatının değerlenmesi ile ilgilidir. Sağlam bir topluluğa ve markaya sahip oyunların diğer oyunlara göre bir avantajı vardır.

Blockchain altyapı girişimi Mysten Labs'ın Ekosistemler Başkanı Koh Kim, “Axie'nin sürdürülebilirliği, Axie'nin oyuncu tabanını ne kadar hızlı büyütebileceğine ve oyun içi varlıklarına ek fayda sağlayabileceğine bağlı olacak” dedi.

Pamukkale Turizm