Karşıt Yatırım Stratejisi

 


Dünya üzerinde hisse senedi yatırımı için çok sayıda strateji bulunmaktadır. Bunlar kısa vadeli trading stratejilerinden çok uzun vadeli temettü emekliliği yatırım stratejilerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Karşıt yatırım stratejisi de bu stratejilerden bir tanesidir.

Dikkat ederseniz piyasalar sürekli dalgalı bir şekilde seyretmektedir. Hisse senetleri, döviz, altın,  faizler, enflasyon sürekli yükselip düşmektedir. Kimi dönemlerde hisse senetleri yüksek getiriler sunarken kimi zamanlarda herkesin sırtını döndüğü yatırım araçlarına dönüşmektedir.

Karşıt yatırım stratejisi koşulların kötü olduğu bu dalgalanma durumunun dip seviyelerinden alıp dalganın tersine dönmesiyle yüksek getiriler elde etmeyi amaçlayan bir stratejidir. Kısaca krizi fırsata çevirmek olarak da değerlendirebiliriz.

Kötü günlerde yatırımcıların güveni azalır. Koşullar zorlaştığı için insanlar risk almakta daha isteksiz olurlar. Dolayısıyla piyasa koşulları da giderek kötüleşir. Yatırımlar daha az kar getirmeye başlar. Yatırımcılar düşük kar için risk almaktansa daha az risk alıp daha güvenli döviz, altın, tahvil, mevduat gibi yatırım araçlarına yönelmeye başlar. Bu şekilde riskli yatırım araçlarının fiyatı daha da çok düşer. Karşıt yatırım stratejisi tam olarak burada devreye girmektedir.

Yatırım yapacağınız şirket bu zor koşullardan olumsuz etkilenmese de getiri dalgasının dip seviyelerine doğru yol alabilir, fiyatı haksız yere düşebilir. Şirket olumsuz etkileniyor olsa bile krizden çok daha güçlenerek çıkacak olabilir veya krizden olumlu etkileniyor bile olabilir. Tüm bunlara rağmen yatırımcıların olumsuz algısından ve riskten kaçınma davranışından dolayı fiyatı düşüyor olabilir. Bu durumu fırsata çevirmek için bu şirketlere karşıt yatırım yapılabilir. Zor durumlar geçip getiri dalgası tepe seviyelerine yöneliğinde diplerden aldığımız hisseler büyük miktarda kar ettirebilir.Karşıt yatırım stratejisinde şirket incelemesini çok iyi yapmak gerekmektedir. Zira zor koşullar insanları zorladığı gibi şirketleri de zorlamaktadır. Kimi şirketler kötü piyasa koşullarından büyük zarar görerek iflas edebilmektedir. Bu riski minimize etmek için şirketi, borçluluk durumunu, karlılık durumunu, rekabet koşullarını, sektörünü, sektör geleceğini ve hatta krizi bile çok iyi incelemek gerekmektedir. İyi yönetilen, borçsuz, rekabet avantajı olan, krizde bile ürünlerinden/hizmetlerinden vazgeçilemeyecek şirketler zor koşullardan güçlenerek çıkabilir.

Karşıt yatırım stratejisinde önemli bir unsur yatırım vadesidir. Bazen şirketlerin toparlanıp kara geçmesi uzun sürebilmektedir. Bazen de koşullara hızlı aksiyon alınarak kriz fırsata çevrilebilmektedir. Bazen ise kısa sürmesi beklenen bir kriz uzayabilmekte, düzelmesi beklenen siyasi sorunlar savaşa dönüşebilmektedir. Bu kadar çok değişkenin tamamını doğru tahmin edemeyebiliriz. Şirketimiz beklediğimiz toparlanmayı gösteremeyebilir. Bu durumlarda yatırım vadesi kimi zaman uzun yılları bulabilir. Şunu belirtmek gerekir ki risk, yatırım araçlarının tümünde bulunmaktadır. Risk olmasa zaten getiri de olmazdı. Bizim yapabileceğimiz en önemli şey şirketleri, sektörleri, krizleri derinlemesine inceleyerek bu riski minimize etmektir.

Özetle karşıt yatırım stratejisi ile zor durumlarda haksız yere düşük fiyatlanan iyi şirketlere yatırım yaparak güzel günlerde çok güzel karlar edebilirsiniz.

Ayrıca Borsada Yatırım Stratejisi Geliştirmek yazımızı okuyarak yatırım stratejileri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Pamukkale Turizm