Omchain (OMC) Nedir? - Detaylı Omchain Rehberi

Open Money Şirketi

Şirket 2020 yılında kurulmuştur. Türkiye'de blokzincir farkındalığı oluşturulmak ve ülkenin bu alanda teknoloji ihraç eden ülke konumuna ulaşabilmesine katkı sağlamak amacı ile ortaya çıkıldığını şirket bildirmiştir. Doğru ihtiyaçları belirleyip doğru çözüm üretme felsefesi ile, blokzincir tabanlı ürünler üreterek ekosisteme katkı sağlamak ve blok zincir farkındalığı oluşturmak da şirket için birinci öncelik olarak görülmektedir. (kaynak: https://www.openmoney.com.tr/tr/hakkimizda)

Open Money şirketinin blok zinciri ekosistemine katkı sağlamak amacıyla oluşturdukları çeşitli ürünler vardır. Bunlar omChain kripto varlığı, omChain ağı, omLink, omStake, FileShare, YazDuvara, Blocknote, Open vote ve Chain logger olarak sıralanabilir. Tüm bu ürünlerin çalışması için de omChain kripto parası ana görev görmektedir. Şirketin oluşturduğu ve kendine kullanım alanı bulan her ürün için omChain kullanılmaktadır. (kaynak: https://omchain.io/explore.html)

OmChain Neyi Amaçlamaktadır? 

OmChain, kişiler ve kurumların kullanımını amaçlayan güvenilir, düşük maliyetli, yüksek işlem kapasitesine ve transfer hızına sahip bir blockzincir çözümü olarak kendini tanıtmaktadır. Bu kripto parayı hiç duymamış olanlar için kısaca şöyle söylenebilir; 

AVAX, BNB ya da Ethereum'un kurduğu ekosisteme benzer bir yapı kurmak amaçlanmakta ve bu ekosistemde yer alan tüm işlemler için OmChain (OMC) kripto parasının ana görev görmesi hedeflenmektedir. OmChain ağı ile etkileşim için manuel olarak ağ ekleme seçeneği sunan herhangi bir cüzdanın (metamask vb.) kullanımı yeterli olmaktadır.

Genel Özellikleri Nelerdir?

  • OmChain açık kaynak kodlu bir yapıdadır. Bu sayede projeyi daha ileriye taşımak isteyen geliştiriciler açısından kolaylık sağlanmakta ve bu kripto paraya yatırım yapmış olan kişiler de kodları inceleme imkanı bulabilmektedir.
  • Kullanıcı odaklı bir yapıdadır. OmChain üzerinde işlem yapmak için gizli anahtar paylaşımı gerekmemektedir. Ethereum cüzdani üzerinde bulunan cüzdan kullanımı da mümkündür.
  • NFT ve token desteği sunmaktadır. OmChain ağı üzerinde NFT ve token oluşturma imkanı bulunmaktadır.
  • omChain ağı üzerinde Dapps ya da yeni kripto para oluşturma imkanı mevcuttur.

Omchain Kullanılan Dapps'ler Hangileridir?

omLink: Ağlar arası değişimleri sağlamak amacıyla kullanılan bir köprüdür. OmChain ağından diğer ağlara ya da diğer ağlardan OmChain ağına dönüşüm yapılabilmektedir.

omStake: OmChain ağında stake imkanı sunan bir mekanizmadır. Minimum OMC stake miktarı 100 adettir. Minimum stake süresi 30 gün, yıllık faiz oranı %37'dir.

Fileshare: Blokzincir tabanlı dosya paylaşım platformudur. Fileshare kullanan kişiler, bu Dapps sayesinde dosya yüklemesi yapılabilmekte ve yüklenen dosyalar omChain üzerinde kaydedilmektedir. Kullanıcılar yüklenen dosyayı omChain üzerinde kaydetmek ve Fileshare'de depolamak için elde ettikleri OmChain kripto paralarını kullanmak mecburiyetindedir.

Yazduvara: Yazduvara uygulaması sayesinde kişiler cüzdanları üzerinden bağlanıp kendi fikirlerini paylaşma imkanı bulabilmektedirler.

Blocknote: Bir not defteri uygulamasıdır. Not defteri mobil üzerinden kullanılabilir. Ayrıca OmChain üzerinde bu veriler kayıt altına alınmaktadır.

Open vote: Merkeziyetsiz bir oylama sistemidir. Bu uygulamayı kullanan kişiler ellerindeki omChain miktarına göre omChain projesi ile ilgili alınabilecek kararlarda etki sahibi olabilmektedirler.

Listelendiği Borsalar Hangileridir?

OmChain şu anda bazı borsalarda mevcuttur. Bunlar MEXC, Kointra ve Bitget borsalarıdır.

OmChain Köprüsü (omLink) Nedir, Nasıl Kullanılır?

OmChain köprüsü sayesinde kişi elinde bulundurduğu omChain ağındaki kripto paraları (başta OMC olmak üzere) diğer ağlara dönüştürme imkanına erişmiş olur. Avax, ethereum ve bsc ağlarından omchain ağına ya da omchain ağından bu ağlara geçiş hızlı ve ucuz bir şekilde sağlanmış olur.  omChain köprüsünün nasıl kullanıldığı ile ilgili aşağıdaki videolardan bilgi alınabilir (1. video omChain şirketinin kendi videosudur. 2. ve 3. videolar ise Blokzincir Eksostemi kanalı tarafından örneklerle hazırlanmış videolardır.):
OmChain Stake (omStake) Nedir, Nasıl Stake Yapılır? 

OmChain stake sayesinde ellerinde OMC bulunduran kişilerin ellerindeki kripto paraları belirli bir süre içinde çekmemek şartı ile yatırarak bundan dolayı bir ödül kazanması işlemidir.  Bu stake kuralları şunlardır: 

  • Yıllık %37 oranında ödül vardır.  
  • Minimum 30 gün stake süresi vardır. 
  • Erkenden stake aşamasından çıkarmanın %6 cezası mevcuttur.
  • Tüm stake işlemleri omChain ağındadır.

Stake aşamaları hakkında detaylı bilgi almak için https://omchain.medium.com/staking-is-here-8372fda510fd sitesi detaylı olarak incelenebilir.


"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri hiçbir danışmanlık amacı taşımamaktadır. Yatırım amacıyla danışmanlık hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi sayesinde mümkün olmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, tamamiyle kişisel görüşler ve bilgilerin yazıya geçirilmiş halidir. Bu görüşler; metni okuyan kişinin mali durumu, risk ve getiri tercihlerine göre uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada var olan bilgilere göre yatırım kararları oluşturulması kişinin beklentisine uygun sonuçlar almasını zorlaştırabilir." Kesinlikle yatırım tavsiyesi ya da al sat tavsiyesi amacı taşımaz. Detaylı bilgi için '' Sorumluluk Reddi'' sayfamızı incelemeniz yararlı olabilir.