Move to Earn (M2E) Nedir? STEPN Nedir?

Oyunlaştırma, Web3'ün ana özelliğidir. Kişi bu sayede yalnızca kişisel verilerini kontrol etmekle kalmayıp, aynı zamanda onlardan para kazanma, yani puan toplama, yarışmalara katılma vb. gibi günlük faaliyetler için kar elde etme gücü vermiştir. Oyunlaştırmanın (play to earn) herkesin aşina olduğu bir temsilcisi oyun kategorisidir. Bunlardan en bilineni Axie Infinity paltformudur.

Oyunlaştırmanın cazibesi, finansal kaynakların dağıtımındadır; kullanıcılar daha fazla ödül için etkinliklere daha fazla katılma konusunda daha fazla motive olmakta ve bunun sonucunda müşteri benimseme ve elde tutma oranı önemli ölçüde artmaktadır.

FitnessFi olarak da bilinen Move-to-Earn (M2E), adından da anlaşılacağı gibi, fiziksel aktivitelerin oyunlaştırılmasıdır. Geleneksel sağlık oyunlaştırmalarının bazı örnekleri arasında 2006'da Nitendo'nun WiiSports'u ve 2016'da GPS-enables PokemonGO sayılabilmektedir. Bununla birlikte M2E, Web3 tarafından oluşturulan dijital ekonomiyi sürece dahil ederek yeni bir alan ortaya çıkarmaktadır.

Move to Earn ve karlılık

2021 P2E (play to earn) yılıydı. 2022 de M2E  (move to earn) yılı olabilir. Blockchain teknolojisi ile güçlendirilen M2E, katılımcıları aktif kalmaya ve diğer dijital varlıklar için uygun bir şekilde alınıp satılabilen proje tokenleri veya NFT'ler şeklinde finansal ödüller kazanmasını sağlamaktadır.

P2E işlemleri 2021'in 4. çeyreğinde tüm kripto işlemlerinin %55'inden fazlasını oluşturmaktaydı ve şu nedenlerden dolayı M2E'de de bu yükseliş görülme ihtimali vardır:

Çok hareket etmesi gereken çalışanlar için faydalıdır: P2E, işi olan insanlar için pek uygun olmayan daha fazla zaman ve konsantrasyon gerektirmektedir. Fakat M2E daha basit bir sektördür. Tur rehberleri veya fitness eğitmenleri gibi bazı işler çok fazla hareket gerektirmektedir. Bu sektörlerde çalışan insanlar, artık iş yapmaya devam ederken M2E sayesinde pasif bir gelir elde etme şansına sahip olabilmektedirler.

Bugünlerde insanlar sağlık konusunda daha bilinçli: Sağlık sorunları, diyetler ve egzersizler konusunda giderek daha fazla bilinçlenmektedirler. İyi görünmeleri ve kendilerini iyi hissetmeleri için sağlık hizmetlerine para ödemeye fazlasıyla istekli insan sayısında artış görülmektedir. 

Fiziksel olarak aktif bir toplumdan kazanç sağlayan işletmeler şu trendi desteklemekten mutlu olacaklardır: Örneğin sigorta sektörünü ele alınsın. Müşterileri ne kadar sağlıklı olursa hak talebinde bulunma olasılıkları o kadar düşük olmaktadır. Genel olarak, çalışanları formda kalmaya teşvik etmek, şirketler için daha az hasta günlerinin yanı sıra daha iyi bir kurumsal sosyal sorumluluk imajı anlamına gelebilmektedir. Sonuç olarak, P2E'den daha sürdürülebilir bir ekonomiye yol açan daha yüksek bir popülerlik elde etme potansiyeli vardır. 

Örnek projeler 

Bazı M2E projeleri 2021'in sonlarında başlamıştır ve bu sektörün önünü açmıştır.
 
STEPN

STEPN ekibi, Ağustos 2021'de Solana Ignation Hackathon'a katılmıştır ve betası Kasım-Aralık 2021'de başlamıştır. Kullanıcıların fiziksel hareketleri için ödül kazanmak için bir NFT spor ayakkabıya sahip olmaları gerekmektedir. Ödüller, spor ayakkabının türü, seviyesi, kalitesi, enerjisi ve niteliklerine göre dağıtılmıştır.

STEPN'in yardımcı programı ve yönetim tokeni sırasıyla GST ve GMT'dir. Ekip, kullanıcıların GST/GMT ödüllerini stabil kripto paralara veya diğer kripto para birimlerine dönüştürebilmeleri için uygulama içi cüzdan ve takas seçenekleri sunmaktadır.

STEPN kullanıcıları, yürüyüş, koşu ve koşudavb. aktiviteler sayesinde bu kripto paralara sahip olabilmektedirler.

Genopets
Genopets, Tamagotchi'den ilham alan Solana tabanlı bir MMORPG'dir. Buradaki NFT petleri, oyuncunun adım sayısına göre oluşturulan token olan KI kullanılarak özelleştirilebilmekte ve yükseltilebilmektedir. Oyuncular bu NFT evcil hayvanlarını savaşlara katılmak veya diğer oyunculara nadir oyun içi koleksiyon olarak satmak için kullanabilmektedirler.
Oyun hala beta aşamasındadır, ancak ekip GENE yönetişim tokenini ve oyun içi pazar yeri planını yayınlamıştır. Şu anda, oyuncu adımları kaydedilmekte ve evcil hayvan yükseltmelerinde kullanılmak üzere XP'ye dönüştürülmektedir.
 
 
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri hiçbir danışmanlık amacı taşımamaktadır. Yatırım amacıyla danışmanlık hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi sayesinde mümkün olmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, tamamiyle kişisel görüşler ve bilgilerin yazıya geçirilmiş halidir. Bu görüşler; metni okuyan kişinin mali durumu, risk ve getiri tercihlerine göre uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada var olan bilgilere göre yatırım kararları oluşturulması kişinin beklentisine uygun sonuçlar almasını zorlaştırabilir." Kesinlikle yatırım tavsiyesi ya da al sat tavsiyesi amacı taşımaz. Detaylı bilgi için '' Sorumluluk Reddi'' sayfamızı incelemeniz yararlı olabilir.