Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Temel olarak, DeFi veya merkezi olmayan finans, hayatı kolaylaştıran en yeni teknolojilerden biridir. Bu dijital finansal teknolojisi, kripto para yatırımlarının popüler olmasından daha sonraki bir süreçte kendine yer bulmuştur.

Merkezi olmayan finans (DeFi) coinlerinin kendisi, kripto meraklıları arasında popülerlik kazanan bir dijital varlıktır. Bunun nedeni, birçok faydası ve kullanım alanı olmasıdır. 

DeFi Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Genel olarak merkezi olmayan finans, bankalar/kurumlar ve diğer finansal kuruluşlar gibi merkezi bir otorite olmadan çalışabilen blok zinciri tabanlı bir finansal uygulama ekosistemidir ve dijital teknolojinin gelişiminin önemli bir rol oynadığı yerdir.

Bu teknolojinin çalışmaları, temel olarak akıllı sözleşme teknolojisine sahip Ethereum blok zincirinin icadıyla başlayan çeşitli DeFi uygulamalarının geliştirilmesiyle başlamıştır. 

Programda belirtilen belirli bir koşul karşılandığında, akıllı sözleşme, hem Ethereum adresleri arasında kripto para transferi için hem de diğer işlem türlerini gerçekleştirmek için programlanan komutu otomatik olarak yürütmektedir.

Bu akıllı sözleşme teknolojisi sayesinde Ethereum blok zinciri, geliştiricilere kendi kodlarını deneme ve DApp'ler olarak bilinen uygulamalar oluşturma özgürlüğü vererek daha karmaşık bir programlama düzeyi oluşturmaktadır. Temel olarak merkezi olmayan finans, geleneksel finansal hizmetleri merkezi olmayan hale getirmeye odaklanan bir DApp'tir. 

DeFi'nin Avantajları 

  1. Yapılan işlemler, genel olarak geleneksel finansal sistemlerden daha verimli, esnek, güvenli ve otomatik olarak işlenebilmektedir.
  2. Merkezi olmayan finans, sıradan müşteriler ile daha fazla finansal ürüne erişimi olan varlıklı kişi veya kurumlar arasındaki ayrımı da ortadan kaldırmaktadır.
  3. Herkes merkezi olmayan finans kredi havuzuna katılabilmekte ve başkalarına borç para verebilmektedir.

Bir Kripto Paranın Merkezi Olmayan Finans Uygulamasında Çalıştırılması için Gereksinimler

  • Programlanmış
Kripto paralar, programlanmış akıllı sözleşmelerden oluşan bir yazılım protokolünde çalışmaktadırlar; bu akıllı sözleşmeler, kuralları da dahil olmak üzere kripto paranın özelliklerini ve işlevlerini önceden programlanmış bir bilgisayar dilinde tanımlamaktadır.
  • Güvene Gerek Yok

Bu akıllı sözleşme özelliğinin varlığı, yalnızca üçüncü bir taraf olmadan işlemlere izin vermekle kalmamakta, aynı zamanda birbirini tanımayan taraflar arasındaki işlemleri de mümkün kılmaktadır. Bu nedenle burada kripto parayı kullanarak işlemleri yürütmek için birbirine güvenmeye gerek yoktur.

  • Şeffaf

Blok zincirinde çalışan bu tokenin her işlemi yayınlanmış bir deftere kaydedilmeye devam etmektedir. Bu, merkezi olmayan finans tokenini işlevlerini yerine getirmede şeffaf bir varlık yapmaktadır.

Merkezi Olmayan Finans Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Merkezi Olmayan Finans'ı kullanma adımları aşağıdaki gibidir:

  1. MetaMask gibi dApp'lerle etkileşime girebilen bir Ethereum cüzdanı sahip olmak gereklidir. (Metamask, Trust vb.)
  2. Ardından, kullanmak istenilen merkezi olmayan finans protokolünde işlem yapabilmek için cüzdanda yeterli miktarda ETH'ye sahip olmak gerekmektedir. (Çoğu DeFi uygulamaları güvenli olmasından dolayı ETh kullanmaktadır ancak başka kripto paraların kullanıldığı DeFi'ler de mevcuttur)
  3. Eğer yeterli miktarda ETH yoksa satın alınması gerekmektedir.
  4. Kripto para satın almadan önce kullanmak istenilen uygulama incelenmeli ve o uygulamada işlem yapılmalıdır.