Kontrolmatik Şirket İncelemesi

 


KONTROLMATİK TEKNOLOJİ, ENERJİ VE MÜHENDİSLİK

Şirketin ana faaliyet alanı, enerji, endüstriyel proses, ulaşım ve madencilik sektörlerinde her türlü mühendislik çözümlerine yönelik yazılım, donanım ve sistemlerin geliştirilmesi ve entegrasyonu olarak tanımlanmaktadır.

2016 yılında kurulan Ar-Ge departmanının katkılarıyla, kontrol sistemlerindeki Know-How Controlix-IoT segmentine, enerji sektöründeki tecrübe ve birikim Pomega Lityum-iyon bazlı pil hücresi üretimine ve Progresiva Enerji depolama segmentine evrildi.


YÖNETİM

Sami Aslanhan
Marmara Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği bölümünden 2007 yılında Lisans derecesiyle mezun olmuştur. 2017 yılında London School of Economics’te MBA Essentials programına katılmış, iş yoğunluğundan dolayı programı bırakmak zorunda kalmıştır. Mercedes Benz Türk, TEAK, Formel, REED gibi kurumsal firmalarda çalışmıştır. 2000-2007 yılları arasında elektrik, endüstri vb. sektörlerde yurt içi ve yurt dışı olmak üzere enerji santrali, rafineri, doğal gaz boru hattı, akıllı şehir gibi projelerde Proje Mühendisi ve Proje Müdürü pozisyonlarında çalışmıştır. Algoritma geliştirme, gömülü sistemler, güç sistemleri mühendisliği ve yakıt pilleri alanında çalışmaları bulunmaktadır. 2008 yılında Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.’nin temellerini atarak kurucu ortaklarından biri olmuştur.

Ömer Ünsalan
1999-2007 yılları arasında aile şirketleri olan Ün Yapı firmasında satış departmanında göreve başlamıştır. Edindiği tecrübeler doğrultusunda satış ve iş geliştirme departmanının başına geçerek yöneticilik kariyerine adım atmıştır. 2008 yılında ideallerini gerçekleştirmek üzere Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.’nin temellerini atarak ofis ve pano imalat atölyesinin kurucu ortaklarından biri olmuştur. Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.’de disiplinler arası koordinasyon ve Şirket’in iç denetim faaliyetlerinden sorumludur. Şirketin gelişiminde önemli bir yer tutan ERP sisteminin Şirket’e entegrasyonunda öncülük etmiştir. Bütçe planlaması, bütçe denetlemesi, mali disiplinlerin sağlanması ve gelecek yılların projeksiyonların çıkarılması, denetlenmesini sağlamaktadır.FAALİYETLER

1. Kontrolmatik

Kontrolmatik, Sistem Entegratörü ve Teknoloji Sağlayıcısıdır. Enerji, Endüstriyel Proses, Madencilik ve Ulaşım sektörleri için uçtan uca dijital çözümler sunar.


2.  Pomega

Kontrolmatik'in%100 iştiraki olan Pomega Enerji Depolama Teknolojileri, Lityum İyon Batarya Hücresi, Paketler ve Konteyner Çözümleri üreticisidir. Kanıtlanmış teknolojisi prizmatik Lityum Demir Fosfattır. Fabrika Ankara’da kurulmaktadır. 2021'de başlayan yatırımın, 350 MWh kapasiteli ilk aşaması ile 2023 ilk çeyrekte tamamlanması planlanıyor. 4 yıl içinde, 1.500 MWh kapasiteyi aşması planlanıyor.


3. Progresiva

Kontrolmatik'in %100 iştiraki olan Progresiva Enerji Yatırımları, yenilikçi ve alternatif enerji yatırımları ve enerji ticareti alanlarında faaliyet göstermektedir. Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışında toptan ve perakende satış faaliyetleri yürütecektir. Progresiva, İstanbul, Türkiye'deki Enerji depolama tesisi için 250 MW / 1.000 MWh kapasiteli enerji tedarik lisansına sahiptir.


4. Controlix

Kontrolmatik'in bir markası olan Controlix, 25'ten fazla sensöre sahip hem bulut yazılımına hem de donanımına sahip bir Nesnelerin İnterneti (IoT) şirketidir. Milyonlarca veri toplayabilen, gerçek zamanlı analizler gerçekleştirebilen, gözetimsiz aksiyon alabilen Kontrolmatik Mühendislik ekibi tarafından geliştirilen interaktif bir platformdur.


5. Plan-S

Kontrolmatik'in%25 iştiraki olan Plan-S Uzay ve Uydu, uydu ve uzay teknolojileri alanında Türkiye'nin en büyük özel girişimidir. Alçak yörünge için küçük uydular, iletişim altyapısı için sabit uydular tasarlayıp inşa eden Şirket, müşterilerine Hizmet çözümleri sağlayıcısı olarak uçtan uca Uydular sunmaktadır.BİLANÇO

Kontrolmatik 2022 1. çeyrek bilançosunu kısaca değerlendirecek olursak:

Öncelikle şirketin gelir tablosunu inceleyelim. Geçen seneyle kıyasladığımızda hem satışlarda hem favök ve net karda %100lerin üzerinde artışlar mevcut. Enflasyon üstünde olduğu için olumlu. 2021 4. çeyrek ile kıyasladığımızda ise hafif düşüşler mevcut. Buna rağmen şirketin 2022 yılı için 1.9 milyar ciro hedefi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bakalım şirket ne kadarını gerçekleştirebilecek.

Bilanço tarafında özkaynaklarda, dönen ve duran varlıklarda artışlar mevcut. Bunun yanında net borç ikiye katlanmış. Borçluluk güzel gözükmese de şirketin ciddi yatırımları ile büyüme süreci içerisinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Ayrıca 2.58 net borç/favök rasyosu, 1.32 cari oran ile borçları şimdilik çevrilebilir durumda. 

Nakit akışlarına bakacak olursak işletme faaliyetlerinden elde edilen nakit akışının tatmin edici olmadığını görebiliriz. Bunun yanında yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı ve finansman faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışları yatırımları sebebiyle yüksek seyretmeye devam ediyor. 

Hissenin son 1 yıllık performansı %100lerin üzerinde. Ortalama mevduat faizinin, doların ve altının üzerinde bir performans, gayet olumlu. 

Şirket 37 F/K , 47 FD/FAVÖK , 17 PD/DD çarpanları üzerinden fiyatlanıyor. Bir teknoloji ve büyüme şirketi olduğunu göz önünde bulundurmamız gerektiğini unutmuyoruz.

Sonuç olarak anlık bilanço fena denemez. Ciddi yatırımları olan şirketin yatırımları sonucunda elde edeceği bilançolara bakmamız daha büyük önem taşıyor. Şirket gelecek açısından büyük potansiyel taşıyor olabilir.GELECEK

2022 yılında Kontrolmatik… 

Yeni enerji depolama sistemi sözleşmeleri imzaladı, projeler tamamlamakta, 

Türkiye'de bir ilk olacak lityum iyon batarya hücre fabrikasını tamamlamak üzere, 

Türkiye'de ilk olacak kendi enerji depolama tesisi yatırımını gerçekleştirmekte, 

Enerji santralleri, endüstriler, konut tüketicileri, otomotiv sektörü için yeni batarya çözümleri sunmaktadır.

Controlix bünyesinde birçok IoT projesini tamamladı, 

Plan-S kapsamında kendi uydularını yörüngeye göndermek için bir sözleşme imzaladı,

Yeterli bir gelecek için kendi IoT ve Uydu çözümleriyle teknolojiyi şekillendiriyor!KİŞİSEL YORUMUM

Kontrolmatik şirketi benim gibi genç yatırımcılara heyecan veren, büyük vizyonları olan bir şirket. Bir yandan esas işi sistem entegrasyonu ile güzel projeler almaya devam ederken diğer yandan sektörünü çeşitlendirip enerji işine de girmek için büyük yatırımlara girişiyor. 

Pomega ismi altında endüstriyel enerji depolama sistemleri (lityum ion piller) yatırımı 3 aşamada 2023'e kadar tamamlanacak. Tamamı ithal bir ürün olduğu için ülkemiz adına büyük bir adım. Bunun yanında Progresiva enerji ile kendi enerji depolama tesisinde, var olan enerji kaynaklarının yetersiz olduğu durumlarda piyasa ile elektrik enerjisi ticareti yapmak gibi bir hedefi de mevcut. Enerji sektörünün son zamanlardaki karlılığı ortada.

Bununla kalmayıp şirket Controlix markası altında bambaşka bir sektöre adım atıyor ve çok daha büyük hedefler koyuyuyor. Controlix birçok sensör ile veri toplayarak bunları hızlı bir şekilde işleyerek kendi kendine aksiyon alabilen bir kontrol platformudur. Bunu kısaca bir otonom robotik gibi düşünebiliriz. Şirketin gelecekte Controlix markasını ABD Nasdaq Teknoloji Borsasında halka arz etmek gibi bir hedefi de mevcut.

Bunun yanında şirket Plan-S isimli projeye %25 ortak durumda. Bu projeye göre uzaya çok sayıda alçak yörünge uydusu gönderilecek ve bu uyduların sağladığı veriler sayesinde hizmetlerini geliştirecek. İlk uydular 2022 yılı içerisinde yörüngede olacak. Uzaya çıkmak gerçekten başka bir boyut. Bunun için Spacex ile çalışması ise heyecan verici.

Sonuç olarak şirketin bütün yatırımları kontrol sistemleri temasına bağlı olarak bir bütünlük arz ettiğini görüyoruz. Güncel ve yenilikçi teknolojileri kapsamaya çalışması oldukça olumlu bir durum. Teknoloji şirketleri her zaman risklidir fakat ben Kontrolmatik'i daha ayakları yere basan bir şirket olarak buluyorum. Vizyonu geniş, büyük hedefleri olan bir şirket. Hedeflerini gerçekleştirebilirse neden bizim de bir Tesla'mız olmasın? 

Bu yazı bir şirket inceleme yazısıdır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi kapsamında değildir!