Geleceğinize Birikim YapınÇalışmak nedir? Neden çalışırız? Niçin çalışırız? Bu konuyu hiç detaylıca düşündünüz mü?

Bizler zamanlarımızı borç vererek yaptığımız işler karşılığında yaşamlarımızı sürdürmeye çalışan insanlarız. Sabah uyanıp işe gidiyoruz, uzun saatler boyunca birileri için çalışıyoruz ve karşılığında aldığımız ücret ile belki yaşamımızı idame ettiriyor, temel ihtiyaçlarımızı ancak gideriyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı gidermek için zamanımızın çoğunu belki de hiç keyif almadığımız bir iş için harcamak, işten kalan azıcık vaktimizde yorgunluktan hayatın tadını bile çıkaramamak. Sizce de hayatlarımız bir çeşit modern köleliğe benzemiyor mu?

Çoğumuz sabahın erken saatlerinde uyanıyor, istemediğimiz işlerde çalışıyor, ileri yaşlara kadar da bunu devam ettirmek zorunda kalıyoruz. Tüketiyoruz, borçlanıyoruz, daha çok tüketiyoruz, daha çok çalışmak zorunda kalıyoruz. Tasarruf etmeyen, birikim yapmayan, yatırım yapmayan insanlar olarak işte bu şekilde işlerimizin kölesi haline geliyoruz. Ve bütün bunlar herkese normal gibi geliyor. Kimse neler olduğunun, hayatının nereye gittiğinin farkına varmıyor. Bu konuyu düşünmüyor veya çoktan kabullenmiş durumda. 

Bizler modern köleler olarak çalışmaya devam ederken başka bir yerdeyse zenginler hiç zaman harcamadan, yorulmadan büyük paralar kazanıyor. Zenginlerin paraları onların yerine çalışıyor. Böylece vakitlerini sevdikleri şeylere harcayabiliyorlar.

Öncelikle bu farkındalığa ulaşmamız gerekiyor. Bunun böyle devam etmeyeceğini, bu kısır döngüden kurtulmak için çaba göstermek gerektiğinin farkına varmalıyız.Kimileri asgari ücretle geçinmeye çalışıyor, kimi çok daha fazlasıyla bile geçinemiyor. Maaş ne kadar artarsa harcamalar da o kadar artıyor. Etrafınıza bir bakın. 5 bin alan da hepsini harcıyor, 20 bin alan da ay sonunu çıkaramıyor. Herkesin yaşam koşulları, harcamaları farklı farklı. Dolayısıyla az kazanmak çok harcamak bahane olmamalı. Her koşulda tasarruf etmek birinci adımımız olmalı. Gelecekte rahat etmek istiyorsak lükslerimizden, keyiflerimizden, isteklerimizden biraz ödün verebilmemiz gerekiyor. En zor kısmı da sanırım burası. Harcamadan önce tasarruf etmek ve bunu alışkanlık haline getirmemiz lazım. Yeni yaşamınızın başlangıcı tam olarak burada başlıyor. Tasarruf edip birikim yaptıkça da yatırıma yöneliyoruz. 

İşte bu bizim finansal özgürlüğümüzün yoludur. Bu yolu yürümeye hazır mısınız?