Borsada Yatırım Stratejisi Geliştirmek


Dünya üzerinde borsa yatırımı için çok sayıda strateji bulunmaktadır. Bunlar kısa vadeli trading stratejilerinden çok uzun vadeli temettü emekliliği yatırım stratejisine kadar çeşitlilik göstermektedir. Yatırımcıların büyük kısmı bu yatırım stratejilerinden hangisinin en karlı strateji olduğunu merak etmektedir.

Öncelikle söylemek gerekir ki en karlı yatırım stratejisi diye bir şey yoktur. Zamana uygun, kişiye uygun, bilgi ve tecrübeye uygun yatırım stratejisi ne ise en karlı yatırım stratejisi odur. Dakika dakika fiyat izleyeceğiniz stratejiler bulunduğu gibi aylık maaşınızla düzenli alım yapıp fiyat bakmadığınız çok daha rahat yatırım stratejileri de bulunmaktadır. Bunların hepsi karlı olabilmektedir önemli olan hangisinin size uygun olduğudur.

Sabırsız birisiyseniz, aldığınız yatırım aracının fiyatına bakmadan edemiyorsanız, ani düşüş ve yükselişlerde işlem yapmadan duramıyorsanız uzun vadeli stratejiler size göre değil demektir. Aksi şekilde fiyat izleyecek vaktiniz bulunmuyorsa, kafanız rahat ediyorsa da uzun vadeli stratejiler sizin kişilik yapınıza uygundur.

Bunun yanında bilgi ve tecrübe de çok önemli bir faktördür. Aslında bu konu hayatın her alanı için geçerlidir. Nasıl ki yeterli bilgi ve tecrübesi olmayan birisinin cerrah olması riskli bir durum ise gerekli bilgiye sahip olmayan kişinin yatırım yapması da yüksek olasılıkla para kaybıyla sonuçlanacak riskli bir durumdur. Yatırım dünyasında öncelikle okuyup öğrenmeniz daha sonra ufak miktarlarla yavaş yavaş deneyim kazanmanız gerekmektedir. Hızla gelişen dünyada bilgilerinizi güncel tutmanız de önem arz etmektedir.

Borsayı Öğrenmek İçin Okunması Gereken Kitaplar yazımızı okuyarak yatırım dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz.Yatırımlarımızın başarısı en çok da yatırım yaptığınız şirketin koşullarına bağlıdır. Kimi şirketler zor ekonomik koşullarda bile harikalar yaratmaktayken, kimileri de çok olumlu koşullarda hayal kırıklığı yaratabilmektedir. Bu sonuçlarda şirketin yönetimi, sektör durumu, yatırımları, hikayesi, kar marjları, pazar payı, ihracat durumu, rakiplerinin durumu gibi değişkenlere bağlı olabilir. Yatırım yaptığımız şirket hakkında bu yüzden detaylı bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Yatırım stratejinizin başarısı dönemin koşullarına da uygun olmalıdır. Piyasanın sıkılaştığı, faizlerin yüksek olduğu, şirketlerin işlerinin kötü gittiği zamanlar, savaş, doğal afet zamanları risk almak ve para kazanmak için zor zamanlardır. Bu dönemlerde riskli varlıklara yatırım yapmak size para kaybettirebilir. Aksi şekilde paranın bol olduğu, faizlerin düşük olduğu dönemlerde daha çok risk alıp yüksek miktarda getiriler elde etmeniz çok daha olasıdır.

Kimi zaman tek bir yatırım stratejisinde sabit kalmaktansa duruma göre stratejiler arasında değişiklikler yapmak, kimi zaman ise birden çok yatırım stratejisini birlikte değerlendirmek de faydalı olabilmektedir. Her an yeniden şekillenen ekonomik koşullarda sizin de yatırım stratejinizi koşullara adapte edebilmeniz önem arz etmektedir.

Pamukkale Turizm