Basitçe Blockchain

Blockchain, Bitcoin'in arkasındaki eşler arası teknolojidir. Dağıtılmış bir ağda şifrelenmiş işlem verilerini depolayan bir blok ağdır. Bu teknoloji, kullanıcıların dijital verileri başkaları tarafından değiştirilmeden güvenli ve özgün bir şekilde saklamasına olanak tanır. Basit bir ifadeyle blok zinciri bir ağ, bloklar arasında bir ağ olarak tarif edilebilir.

Blockchain, internetin, bankacılığın ve uygulamaların sunucusuz hale gelmek için çalışma biçiminde yenilik oluşturma potansiyeline sahip üst düzey çözümler sunmaktadır.

Yüksek güvenliğe sahip blok zinciri teknolojisinin karmaşıklığı nedeniyle, bu teknoloji genellikle dijital para birimlerine, akıllı sözleşmelere ve tedarik zinciri yönetimine uygulanmaktadır. Blok zincirindeki verilerin işlenmesi zordur, şeffaftır, böylece kullanıcılar verilerin geçerliliğini kolayca kontrol edebilmektedirler. 

Blockhain teknolojisini kullanan veri aktarımı anında ve verimli bir şekilde gerçekleşmektedir. Tüm işlemler ve veri depolama, blok zinciri ağı boyunca çoğaltıldıkları için garantilidir, böylece bir veriyi değiştirmek için bilgisayar korsanının aynı verileri diğer tüm kullanıcıların bilgisayarlarında aynı anda değiştirmesi gerekmektedir. 

Blockchain'in Çeşitli Sektörlerde Faydaları 

Gün geçtikçe kripto varlıklarına yatırım giderek daha fazla talep görmeye başlamıştır. Kripto varlıkları ise yeni birimlerin oluşturulmasını yönetmek, işlemleri doğrulamak ve üçüncü taraf müdahalesi olmadan güvenli işlemleri yönetmek için eşler arası ağlar ve dağıtılmış defterler ile kriptografi kullanan dijital varlıklar biçimindeki maddi olmayan mallardır.

Kripto varlıkların geniş çapta tercih edilmesinin nedeni, güvenlik, kolaylık ve pratikliktir. Bu uzun vadeli yatırım, blockchain teknolojisini kullandığı için son derece güvenli bir his sağlamaktadır Blok zinciri, bu ağdaki her cihaz tarafından doğrulanan tüm işlemleri güvence altına almaktadır.

Blockchain'in çeşitli endüstrilerde birçok faydası vardır. Dünya çapındaki Citibank, Visa to Microsoft gibi şirketler tarafından kullanılmaya başlandı.

Bir Japon teknoloji şirketi olan Sony, kısa süre önce kamu araçları için bir blok zinciri sisteminin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Sistem entegre veri sağlamakta ve taksilerden trenlere, otobüslerden kiralık bisikletlere kadar tüm kategoriler için hizmet vermektedir.

Aynı zamanda ulusal demiryolunun işletmecisi olan Rus hükümetinin demiryolu ulaşım danışmanı, bu teknolojiyi ulaşım endüstrisine de uygulamaktadır. Bu merkezi olmayan teknoloji akıllı sözleşme özelliğinin bir tren vagonunun bakım süresini yönetebileceği ve hedefleyebileceği bile tahmin edilmektedir.

Blok zinciri teknolojisinin lojistik sektörüne sunduğu çözümler, maliyetleri bile iki kat azaltabilmektedir. Bu teknoloji üçüncü şahısları kullanmadığından işlem maliyetlerini düşürme ve dolayısıyla daha ucuz hale getirme potansiyeline sahiptir.

Bu teknoloji aynı zamanda dakika cinsinden işlem süreleri ve 7 gün boyunca 24 saatlik süreç ile hız sunmaktadır. Bu, genellikle günler süren bir bankadaki süreçten farklıdır ve avantajlıdır.

Kadınların ve Blockchain Endüstrisi

Uzun zaman önce, blockchain ve kripto para endüstrilerindeki çalışanlar ve yatırımcılar arasında erkeklerin oranı oldukça yüksekti. Ancak kripto varlıkları dünyası genişledikten ve popüler bir yatırım haline geldikten sonra kadınlar nihayet bu alana da giriş yapmaya başlamışlardır. Örnek olarak 2020 yılında ciddi bir artış görülmüştür. Bu oran Coinmarketcap verilerine göre 2020 yılında %43 oranındadır.