Airdrop Nedir? Kripto Para Dünyasında Ne Anlama Gelmektedir?

Kripto para birimi terimi olarak airdrop, kripto para biriminin birçok dijital cüzdana ücretsiz ve toplu olarak dağıtılmasına denilmektedir. Bu airdroplar, yeni coinleri çok sayıda insana dağıtmak için yaygın olarak tercih edilmektedir. Bir airdrop genellikle ya yeni bir para biriminin piyasaya sürülmesini ya da bir kripto para biriminin ikiye bölünmesiyle sonuçlanan bir olayı tarif etmektedir.

Airdrop'lar, özellikle yeni bir kripto para birimini tanıtmak için tasarlandıysa genellikle ücretsiz olmaktadır. Mevcut kripto para birimi iki ayrı sürüme bölünürse (hardfork) bir kripto para birimi airdrop'u da gerçekleşebilmektedir.

Örnekler 

2018'de BitRewards (BIT) kripto para biriminin destekçileri, BIT'i tanıtmak amacıyla bir airdrop gerçekleştirmişlerdir. Airdrop organizatörleri, maksimum 15.000 kişiye her biri yaklaşık 10$ değerinde 640 BIT tokeni dağıtmıştır. Airdrop alıcıları, hak kazanmak için BitRewards Telegram grubuna katılmak ve Twitter'da BitRewards'ı takip etmek görevlerini yerine getirmek zorundaydı. Ayrıca airdrop'a arkadaşları yönlendirmek ek BIT kazanılmasını sağlamaktaydı.

2017'de Bitcoin kripto para biriminin Bitcoin Cash olarak bölünmesi, hardfork (sert çatallanma) örneğinin iyi bür örneği olarak görülmekteydi. Ağ bölünmesi, esas olarak talebi karşılamak için saniyedeki işlemlerin nasıl artırılacağına ilişkin bir anlaşmazlıktan kaynaklanmaktaydı. Bu bölünme sırasında Bitcoin'e sahip olan herkese ücretsiz Bitcoin Cash (BCH) dağıtıldı.

Airdropların artıları ve eksileri 

Kripto para birimi alanındaki airdropların bazı artıları ve eksileri mevcuttur.

Artıları  

  • Ücretsiz kripto para alma fırsatı: Bir kripto para birimi airdrop'u kripto portföyüne sıfır maliyetle ekleme yapmayı sağlayabilir.
  • Blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinebilme imkanı: Özellikle bir hard fork'un ardından bir kripto para birimi airdrop'u alınırsa airdrop'a katılmak blok zinciri teknolojisi anlayışını artırabilmektedir.
  • Yeni kripto para projelerine katılma fırsatı: Yeni bir coin piyasaya sürüldüğünde veya bir kripto para birimi ikiye bölündüğünde bir airdrop o yeni kripto projesine en baştan katılmayı sağlayabilmektedir.  

Eksileri

  • Bazı kripto para airdroplarının özel gereksinimleri vardır: Bir kripto para birimi airdropundan yararlanmak için bir kripto para birimi hakkında herkese açık olarak paylaşımda bulunmak veya belirli bir kripto para sahip olmak gerekebilir. Bir airdrop almak, uyumlu bir dijital cüzdan (metamask, trust vb.) sahibi olmayı da gerektirebilmektedir.
  • Kripto para airdroplarının hepsi gerçek değildir: Bazı airdrop açıklamaları sadece takipçi arttırmak için yapılır, gerçek değillerdir. Bunun için detaylı araştırma yapmak gerekir.
  • Kripto para birimi airdroplarından elde edilen gelir bazı ülkelerde vergiye tabi olabilmektedir: Amerika Birleşik Devletleri'nde Internal Revenue Service (IRS),bu konudaki vergi denetimleri yapmaktadır. Çoğu ülkede kripto paralar hakkında yasal düzenleme olmadığı için bu o kadar yaygın bir uygulama değildir.
 

Uç kripto para airdrop örnekleri

Bazı kripto para projeleri, tanınırlığını arttırmak için oldukça yüksek ödeme yapan airdroplar düzenlemişlerdir. 

1) Kalao

Kalao, AVAX ağında oluşturulmuş, genelde sanatçıların kullandığı bir NFT alım ve satım platformudur.
Kişiselleştirilmiş 3B galerisinde kişi NFT koleksiyonlarını alabilmekte ve sergileyebilmektedir. Burada, etkinlik biletleme çerçevesi kullanılabilir ve benzersiz bir sanal ortamda canlı yayın veya konser düzenlenebilir. 

Kalao airdrop detayları ve maddi karşılığı

Kalao projesini tanıtmak için büyük bir airdrop programı düzenlemiş, en çok referans getiren ilk 1000 kişiye airdrop dağıtımı düzenlemiştir. Sıralamaya girenler ortalama 6000 TL değerinde KLO token kazanmışlardır ve 6 ay süre ile bu dağıtım gerçekleştirilmiştir.

2) Uniswap

Merkeziyetsiz borsa olan uniswap Ethereum ağını kullanan kripto paraların listelendiği bir borsadır.

Uniswap airdrop detayları ve maddi karşılığı

Uniswap, çok popüler bir platform olmadan önce (2020 yılına kadar) büyük bir airdrop düzenlemiştir. 1 Eylül 2020 tarihinden önce platformda işlem yapan herkese 400 UNI token hediye etmiştir. 400 UNI tokenin bugünkü karşılığı yaklaşık 40000 TL kadardır.