LimeWire Nedir? LMWR Coin ve LimeWire Airdrop

LimeWire, Windows, macOS, Solaris ve Linux'ta çalıştırılabilen, eşler arası dosya paylaşımı için ücretsiz bir platformdu. Java programlama dilinde yazılmıştır ve ilk olarak 2000 yılının Mayıs ayında kurucusu Mark Gorton tarafından piyasaya sürülmüştür. Müzik indirmek için, istenilen şarkının adını aramak yeterliydi. Dev bir seçenekler listesi görünecekti. En iyi dosyayı indirmeye yardımcı olan şarkıların yanında 5 yıldız derecelendirmeleri mevcuttu. Ardından şarkıyı seçip indirmek yeterliydi.

LimeWire nasıl çalışır? 

Teknolojide son on yılda yapılan birçok gelişme mevcuttur. Bunlardan biri P2P yazılımı aracılığıyla dosya paylaşımı yapabilmektedir. P2P paylaşımları için çok sayıda farklı program mevcuttur, bunlardan biri de LimeWire'dır.

LimeWire ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Herhangi bir casus yazılımla birlikte gelmemektedir, hem Windows hem de Mac İşletim Sistemleri için kullanılabilmektedir. 

LimeWire'ın çalışmak için açık kaynaklı bir P2P dosya paylaşım programı olan Gnutella adlı bir internet protokolü kullanmaktadır. Bu, herhangi bir kişinin iki taraf arasında doğrudan aktarım yoluyla diğer birçok dosya paylaşım programıyla aynı şekilde dosya paylaşmasına olanak tanımaktadır. Kişi LimeWire'ı kurduğunda ona istenecek ve indirilecek dosyaları kaydetmesi için bir konum verilmektedir. Bu genellikle kişinin sabit sürücüsüdür, ancak eşlenen diğer ağ sürücüleri de olabilmektedir. Gnutella P2P dosya paylaşım protokolü, LimeWire'ın tüm dosyalarını internetteki herkesle paylaşmaya izin vermektedir. Bunu yapmak için LimeWire kişinin sahip olduğu tüm dosyalarının bir listesini oluşturmakta ve bu dosyayı diğer kullanıcılara göndererek ne paylaşıldığını bilmelerini sağlamaktadır. Başka bir kullanıcı bir dosya aradığında kişininlistesini kontrol etmekte ve daha sonra indirme işlemi gerçekleşmektedir.

LimeWire dosya paylaşımı hizmetinin kapanma süreci

2010 mayıs ayında açılan davada LimeWire yazılımının sahibi Lime Group telif hakkı ihlalinden sorumlu tutulmuştu. Lime Group'a ayrıca karardan önce uygulamayı indirmiş olan kullanıcılar tarafından takip edilen "mevcut ihlali derhal durdurmak ve durdurmak için tüm makul teknolojik araçları kullanma" emri verilmişti.

Limewire.com'u ziyaret edenlerin siteye girmeleri bu karardan sonra engellenmişti ve bu sitede aşağıdakileri bildiren yasal bir bildirim görüntülenmekteydi:

Bu, LimeWire'ın dosya paylaşım yazılımını dağıtmayı ve desteklemeyi durdurması için mahkeme kararıyla ihtiyati tedbir kararı aldığına dair resmi bir bildirimdir. Telif hakkıyla korunan içeriği izinsiz indirmek veya paylaşmak yasa dışıdır.

LimeWire yeniden açılıyor - 2022 yılı

LimeWire Mayıs 2010 tarihinden beri kapalı konumdaydı. Fakat 2022 yılında yeni bir dönüşüm yaşamış ve NFT platformu olarak hizmet etmek adına yeniden açılacağını duyurmuştur. 

Avusturyalı girişimciler Julian ve Paul Zehetmayr tarafından devralınan şirket, Mayıs ayında "başlangıçta müziğe odaklanan sanat ve eğlence için" kullanıcı dostu bir NFT pazarı olarak yeniden piyasaya gireceğini duyurmuştur. LimeWire'ın da bu yıl içinde kendi kripto tokeni LMWR'yi piyasaya sürmesi düşünülüyor. 

LimeWire'ın bunu başaracağını iddia etmesinin önemli bir yolu, kripto cüzdanı gerektirmeyen daha geleneksel ödeme yöntemleri ile NFT platformunun kullanımını sunmaktır. Kullanıcılar, ödeme platformu Wyre ile ortaklık yoluyla kredi kartı, banka havalesi ve diğer yaygın yollarla NFT'leri ve diğer dijital koleksiyonları satın alabilme imkanı bulabileceklerdir.

Bu, kripto alanında tamamen yeni bir kavram değildir. Coinbase, Rarible ve MoonPay zaten kredi kartıyla kripto para birimleri ve NFT satın alımları sunmaktadır. ancak kripto varlıklarını krediyle satın alırken yaygın olarak kredi kartı düzenleyicisi firmaları, kripto alımlarını daha yüksek faiz oranları ve ek ücretler gerektiren nakit avans olarak görmektedir. Bu nedenle kredi kartı firmaları ile özel bir anlaşma yapılması oldukça pozitiftir.

LimeWire'ın kendisini ayırmaya çalıştığı yer, bu satın alımların size kazandırdığı şeydir. Julian Zehetmayr, "LimeWire'ı akış platformlarına bir alternatif olarak değil, sanatçıların özel müzik ve sanat eserlerini doğrudan koleksiyonculara satmaları için ek bir kanal olarak yeniden başlattığımızı unutmamak önemlidir," diye tarif etmiştir.

LimeWire airdrop hakkında

LimeWire, tanıtım amacı ile sıralamaya giren ilk 10 bin kişiye ücretsiz olarak NFT dağıtımı gerçekleştirmeyi planlayan bir airdrop programı başlatmıştı. Kişiler referans sayısı ile sıralamalarını yükseltme imkanı bulmaktalardı. Bu airdrop 15 nisan itibari ile son bulmuştur ve kazanan kullanıcılara mail ile bilgilendirme yapılmıştır. Mail şu şekildedir:

Açıklama

Metinden de anlaşılacağı üzere kazanan kullanıcıların yapması gereken herhangi bir işlem yoktur. NFT pazar yeri şu an faal değildir. 2022 yılı içinde LimeWire pazar yeri resmi olarak açıldığı zaman airdrop kazanan kullanıcılar, bu mesajı aldıkları mail ile LimeWire NFT sitesine kayıt olmaları yeterli olacaktır, ayrıca ek bir işlemde bulunmaları gerekirse yine bu kullanıcılar mail ile ek açıklamalar yapılacaktır.